Jan Žižka

Historické drama na motivy skutečného příběhu

HomeJan Žižka

Jan Žižka

„Kdo byl slušný, byl slušný vždy. Kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš – jenom se ti vybarví.“

(Karel Čapek, Lidové noviny, 1938)

„Jsem ve vašem dresu, tomu filmu fandím!“ 

(Pavel Taussig, filmový historik a autor námětu filmu Kolja)

Film je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova, který se stal díky svým činům legendou. 
Evropa na konci čtrnáctého století. Vše co vybudoval Karel IV., císař římský a zároveň český král, se rozpadá. Staleté pořádky se otřásají v základech.
Císařův prvorozený syn a nástupce Václav IV. je příliš slabým panovníkem do takové doby.

O moc v církvi bojují dva papeži, německá šlechta bojuje mezi sebou a ta česká se stará jen o sebe. Vítězí hrabivost a právo silnějšího.

Přední magnát v zemi, pan Jindřich z Rožmberka, pohlcuje dvorce svobodných zemanů jeden po druhém. Ale jeden z nich se mu postaví. Jeho jméno je Jan Žižka. Dlouhé roky strávil jako nájemný rytíř, který bojoval za zájmy druhých. Je to člen družiny králova bratra, rytíř a budoucí vojevůdce Husitských vojsk. Teď využije všechny nabyté zkušenosti a bude bojovat za sebe, za svá práva a pro pomstu. Nechce a nedokáže se smířit se zdánlivou beztrestností Rožmberka, který nechal vyvraždit téměř celou jeho rodinu.

Ten pak pozná, co všechno takový malý zeman zmůže. Bude s hrůzou sledovat, jak se do Žižky zamiluje i jeho vlastní dcera Kateřina. Právě díky ní se Jan Žižka nakonec dostane k textu zrádné dohody Rožmberka a Panské jednoty o svržení krále.

Odhalená zrada je poslední kapkou, která strhne lavinu královy zloby. Okamžitě velí k trestné výpravě proti Rožmberkovi. Panská jednota se na oplátku nachystá k neslýchanému činu. Unesou krále.

Trestná výprava královských vojsk sice nakonec docílí osvobození krále ze zajetí, ale ten však je donucen k ponižujícímu míru.

I Jan Žižka je postaven před drásající volbu. Buď zradí své přesvědčení, vzdá se boje za spravedlnost a dostane se mu vyššího postavení u královského dvora nebo ve svém boji vytrvá, ale zůstane v něm sám a opuštěn.

Co všechno musí Jan Žižka obětovat, aby dosáhl svého cíle? Dokáže přesvědčit byť sama sebe, že jeho rozhodnutí je sice pro mnohé nepochopitelné, ale ve skutečnosti to jediné správné?

Příběh o Janu Žižkovi psanci přináší drama, silné emoce a pohled na naši historii, který tu dlouho chyběl.

Jde o film z doby, která předcházela výbuchu fanatických sil Husitství, film o síle vášně, pomsty, a smyslu boje za spravedlnost.

Film z doby zrání nikdy neporaženého českého vojevůdce Jana Žižky z Trocnova.

 

Režie                         Petr Jákl
Producent                         Petr Jákl, Steven J. Brown
Scénář                         Petr Jákl

Na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše

Námět Kevin Bernhardt
Spolupráce na scénáři Petr Bok
Dramaturgie Ivo Trajkov, Tomáš Feřtek
Historik Prof. Jaroslav Čechura
0
0
image
https://jbj-film.cz/wp-content/themes/hazel/
https://jbj-film.cz/
#787878
style1
paged
Loading posts...
/www/doc/www.jbj-film.cz/www/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
off
off